انتخاب های برتر
1221761

خيز ايسوس براي تسخير بازار تبلت‌ها

هميشه در هر صنعتي اصل رقابت هم عامل پيشرفت بوده است و هم عامل ايجاد خصومت و دشمني در ميان افراد مختلفي که در آن صنعت صاحب مهارت بوده‌اند. همه ما مي‌دانيم که آن‌چه که در جهان فناوري‌ها حرف اول را مي‌زند، نوآوري و خلاقيت است. ممکن است که تا به حال شما هم به اين نکته توجه کرده باشيد، درست است که بسياري از شرکت‌هاي حال حاضر به توليد قطعات مختلف سخت‌افزاري رايانه‌ها مشغول هستند اما چرا شرکتي مانند اپل يا آي‌بي‌ام هميشه به شکلي نام آشناتر از بقيه فعاليت داشته‌اند و به عبارت ديگر حضور بسيار پر رنگ‌تري از ديگر شرکت‌ها در ميان کاربران داشته‌اند. براي همه مثل روز روشن است که نوآوري و کيفيت بالاي محصولات مختلف شرکت‌هاي رايانه‌اي، بزرگ‌ترين عامل موفقيت آنان خواهد بود. شرکت آسيايي Asus از موفق‌ترين شرکت‌هايي است که در تمامي کشورهاي جهان نام خود را مطرح کرده است. اين شرکت در دوم آوريل سال 1989 در کشور تايوان بنيان گذاشته شد و زمينه کاري آن توليد سخت‌افزار رايانه و الکترونيک بود. محصولات اصلي اين شرکت مادربورد، کارت گرافيک، PDA و در حال حاضر توليد تبلت و نوت‌بوک به صورت تخصصي است. اين شرکت در مدت زمان بسيار کوتاهي توانست با خلاقيت و ايده‌هاي جديد خود بازار لپ‌تاپ‌ها را در دست خود گرفته و تمام شرکت‌هاي اصلي توليدکننده رايانه‌هاي همراه را ترسانده و باعث شود که آن‌ها احساس خطر کنند. در حال حاضر هم که خيز بلندي براي تسخير بازار تبلت‌ها برداشته است. اين شرکت در اصل چند مليتي بوده و نيمي از آن چيني و نيمي ديگر تايواني است. شرکت ايسوس تا به حال موفقيت‌هاي چشم‌گيري داشته است. به طور مثال در سال 2013 آماري منتشر شد که وضعيت فروش رايانه‌هاي شخصي شرکت‌هاي مختلف را بررسي مي‌کرد. اين آمار توسط مجله بورس لندن انتشار يافت و بر طبق آن سهم شرکت Asus، فروش 34.3 درصدي از رايانه‌هاي شخصي فروش رفته در جهان بود. اين شرکت در مجله "بيزينس ويک" هم به عنوان برترين شرکت آسيايي و جزو 10 شرکت برتر فناوري موجود در جهان معرفي شده است. اين شرکت تا به حال با شرکت‌هاي بزرگ ديگري چون اينتل هم همکاري کرده است.

ايسوس، در زبان يوناني به معني اسب بالدار است و هدف بنيان‌گذار اين شرکت از اين نام‌گذاري اين بوده است که ايسوس مانند اسبي قدرتمند بر فراز ديگر شرکت‌ها پرواز کند. آقاي "جري شن" مديرعامل اين شرکت موفق آسيايي است.

سايت bits.nytimes.com به تازگي مصاحبه‌اي را با آقاي شن داشته است که در ادامه آن را مي‌خوانيم.

شرکت Asus از ابتداي فعاليتش بسيار از اين شاخه به آن شاخه پريده است. شما فکر مي‌کنيد که اين شرکت بيشتر از همه در چه زمينه‌اي موفق عمل کرده است؟

اين شرکت در هر دوره‌اي با توجه به نيازي که در ميان کاربران و در بازار وجود داشت، محصولات متنوعي را توليد کرد اما از زماني که به توليد رايانه‌هاي همراه مشغول شد با ديدگاه جديدي به اين کار روي آورده و سعي کرد تا به گونه‌اي آينده بسيار درخشاني را براي خودش به خاطر اين توليدات به وجود آورد. به همين خاطر روي تک‌تک عملکردها فکر شده و براي آن‌ها برنامه‌ريزي انجام شده است و در حال حاضر بايد گفت که ايسوس يکي از بزرگ‌ترين توليدکنندگان تبلت در جهان است.

شما به عنوان مدير يک شرکت محبوب و شناخته شده چه اصولي براي‌تان بيشتر از همه اهميت دارد؟

من هميشه با استراتژي‌هاي مختلف در زمينه کسب و کار درگير بوده‌ام و براي هر نوع کاري اعم از مشارکت يا کار مستقل مطالعه بسيار داشته‌ام. براي من در شرکت ايسوس بيشتر از هر چيزي داشتن يک خط توليد بسيار قدرتمند و انعطاف‌پذير با امکان گسترش‌پذيري و همچنين ترکيب شدن آن با فناوري‌هاي جديد، بيش از هر چيز ديگري اهميت داشته است.

به طور معمول براي چند سال آينده شرکت برنامه‌ريزي خواهيد داشت؟

من معمولا سعي مي‌کنم که نيازهاي فعلي کاربران را به خوبي ببينـم و با کمک آن نيازهاي آينده کاربران را پيش‌بيني کنـم. به اين ترتيب در شرکت رو به سوي توليد محصولاتي مي‌آورم که براي آينده کاربران لازم مي‌بينم. به طور مثال در چند سال پيش من احساس کردم که در چند سال آينده توليد مودم ADSL و استفاده از شبکه‌هاي بيسيم بسيار سودمند خواهد بود و نياز اصلي بسياري از افراد جامعه مي‌شود. به اين ترتيب در اين زمينه عمل کرديم و بسيار هم موفق بوديم.

آيا شرکت شما در آينده تصميم دارد که طرح‌هاي خود را براي بخش تجاري به گونه‌اي يکپارچه‌سازي کند؟

به طور حتم هر اقدامي که در جهت منافع شرکت باشد انجام خواهد شد. ما در همين زمينه صحبت‌هايي را با چند شرکت معتبر داشته‌ايم که اميدواريم نتايج خوبي را براي‌مان در بر داشته باشد. البته من به اين موضوع اعتقاد دارم که در جهان رايانه‌ها همه چيز اکتسابي است و براي به دست آوردن هر چيزي بايد تلاش بسياري انجام داد.